2025. március 3-án 10 órától az Ózdi Gyári temetőben emlékezünk meg a 35 évvel ezelőtt az ÓKÜ Acélmű Gyáregységben bekövetkezett üzemi balesetben elhunyt 13 fő ózdi kohászról. Emlékeinkben örökké éltek.

2024. december 16-án a Hotel Ózd Kék szalonjában megtartottuk az 2024. évet záró rendezvényünket. Ismertetésre került az év értékeléséről készített beszámoló, valamint foglalkoztunk a 2025. évi terveink előkészítésével. A megbeszélésről néhány kép a galériában látható. A legközelebbi megbeszélés 2025. január 20-án lesz ugyanezen a helyszínen.
A Te címed
Az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre és az OMBKE Ózdi Szervezete 2025. évi rendezvényterve Rendezvény Helyszín Időpont Megjegyzés Megbeszélés Hotel Ózd 2025.01.20 Megbeszélés Hotel Ózd 2025.02.17 Ipartörténeti vetélkedő selejtezők és elődöntő 2025.02.28 internetes Megemlékezés napja Gyári temető 2025.03.03 kibővített megemlékezés Nemzeti ünnep Petőfi tér 2025.03.15 Koszorúzás Megbeszélés Hotel Ózd 2025.04.17 Ipartörténeti Vetélkedő döntő Gyártörténeti Múzeum 2025.04.25 Személyes részt vétellel Selmecbányai tanulmányút Selmecbánya 2025. 05.06-08 Megfelelő számú jelentkezés és igény esetén Megbeszélés Múzeum 2025.05.19 Emléktábla avatás I. sz. főkapu 2025. május 16. XVI. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konfrencia Olvasó Adorján terem 2025. május 16. NEA pályázat elnyerése esetén Kiadvány a 2024. évi konferenciáról Olvasó Adorján terem 2025. május 16. Elkészült. Rendelkezésre áll. 180 éves az ózdi kohászat című könyv megjelentetése Olvasó Adorján terem 2025. május 16. Pályázati források, támogatók esetén. Bányász napi ünnepség Farkaslyuk Farkaslyuk Gyürky Gyula tér 2025.09.07 koszorúzás Megbeszélés Múzeum 2025.10.20 Megbeszélés Múzeum 2025.11.17 II. Ózdi Szalamander, XIX. Ózdi Hagyományápoló Szakestély Ózd utcái, ill. Olvasó Adrján terem 2025. december 05. 2025. év zárása Hotel Ózd 2025.12.16 Vastaggal a kiemelt rendezvények terve A rendezvényterv változásának joga fenntartva.
Centenáriumi ünnepi gálaműsorok Ózdon
Gálaműsorral ünnepelte Ózd város az Olvasó fennállásának századik évét.
A 100 évvel ezelőtt épült és 2005-ben műemlékké nyilvánított szecessziós stílusú létesítményt a Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű Rt. saját költségén építette fel.
A jelenleg is működő Olvasó Székház alapozása és építése 1923-ban kezdődött meg és 1924. október 19-én avatták fel, erről az Ország-Világ című képes hetilap így ír:
"A színház hivatása, hogy úgy az ózdi, mint a környéken lévő telepek intelligenciáját és munkásait a magyar kultúra fejlesztésében, művelődésében egyesítse. Az épület ezen feladatainak hatalmas méreteivel, kényelmes helyiségeivel minden tekintetben megfelel. A berendezés a legkényesebb igényeket és higénikus követelményeket teljes mértékben kielégíti. A hatalmas épület terveit a Műszaki Igazgatóság Zorkóczy Samu vezetésével, Marschalkó Béla építész, Dr. Finály István főmérnök, Náhlik Béla és ifj. Finály Lajos mérnökök készítették."
Nézőterének befogadó képessége 1140 fő volt, az egyik legnagyobb az időben Magyarországon.
A lenyűgöző méretű épület 63 x 41 méter alapterületű és 23 méter magas. Az építkezés 12 milliárd koronába került és a hazai színházak között a hatodik helyen állt.
Boldog születésnapot ózdi Olvasó
A monumentális épület méreteivel ma is lenyűgözi a látogatót. Erkéllyel is ellátott nézőtere ma 840 férőhelyes. Az épület gyár felé eső homlokzatán az eredeti felirat olvasható a RIMA díszes emblémájával, és látható az OLVASÓ EGYLET elnevezés is: a felső az I. világháború előtti, az alsó – a bejárati előtető felett – az egylet I. világháború utáni címerét ábrázolja. Érdemes megfigyelni mindkét emblémában a vasgyártásra utaló megmunkáló szerszámokat. A felső, korábbi emblémán a virágmintás, harangokkal díszített mintázatba foglalt vasmunkás szerszámok, a keresztbe tett pöröly és kalapács (a vaskohászat manapság is alkalmazott emblémája) láthatók az alsó, későbbi címerben egy négyküllős fogaskerékbe foglalt hengerre helyezett kovácsüllő, a rajta álló, egymást X alakban keresztező kalapáccsal és hengerész fogóval. A felső embléma díszítésében látható bagoly, a könyv, az olvasás jelképe.
A terméskőből készült gondosan fugázott kb. 2,5 méter magas, robosztus lábazat a ház stabilitásának, biztos alapon állásának jelképeként is felfogható.
Az Olvasó a 100 éves története során 1992-ig szorosan Ózd arculatát és létét meghatározó nagyüzemhez, a vasgyárhoz kötődően működött. A gyár mindenképpen támaszt jelentett és pénzügyi támogatást nyújtott a létesítmény fenntartásában és fejlesztésében. Egyáltalán nem meglepő tehát, hogy az intézmény legfőbb tisztségviselői –elsősorban a mindenkori elnök – a gyári vezetők közül kerültek ki.
Az elnöki teendőket többek között az alábbi – Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesülethez is szorosan kötődő – személyek látták el: Tetmájer László gyárigazgató 1893-1896, Lázár Zoltán gyári gondnok 1896-1905, Zorkóczy Samu gyárigazgató 1905-1911, Faragó Gyula gyárigazgató 1911-1936, Quirin József gyárigazgató 1937-1945, Gergely István műhelyfőnök, majd gyárigazgató 1945-1947.
Az Ózdi Olvasót a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal 2005-ben műemléki jegyzékbe vette. 2007-ben kiemelkedő és példamutató módon zajlott az Olvasó rekonstrukciója, végig szem előtt tartották a védett értékek megőrzését, felszínre hozását. Az eredeti alkotás szellemében megvalósított tervezés jól szolgálja a mai igényeket kielégítő funkciókat.
A műemlékvédelmi szakmai elismerést, az ICOMOS díjat 2010-ben ítélték meg az ÓMI Városi Művelődési Központ részére.
Az Olvasó ma az Ózdi Művelődési és Kommunikációs Nonprofit Kft. igazgatóságának székhelye, a város és térsége kulturális központja.
Az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre kezdeményezte a jubileumi emlékek kiadását, amit F. Dobosy László egyesületünk tagja írt meg és a könyv a 100. évfordulóra megjelent.
Az évfordulóra megjelent könyv Fényárban a színház terem
A gála zárásaként hatalmas szikrák repültek az épületben a magasba. A születésnap elengedhetetlen kelléke volt a torta, amivel megkoronázták a jubileumi alkalmat.
Elkészült Ózd Város új szimbóluma
Ózd várossá nyilvánításának 75. és az Olvasó Egylet fennállásának 100. évfordulója alkalmából a Kohász téren elkészült Ózd Város új szimbóluma, ami az ünnepi gálát követöen került átadásra. A Kohász téren Janiczak Dávid polgármester felkapcsoltatta az egykori VIII. számú megőrzött kéményalapra épített kéménytorzóba elhelyezett ózdi lézerkéményt.
Az ózdi ipari örökségvédők régi vágya teljesült. Az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre már évekkel ezelőtt elhatározta, hogy a kéményalapot valamilyen módon hasznosítják.
Kettő tervük volt.
- Kéménytorzó építése
- Az acélműi kémények helyén korszerű, fénykémények létrehozása
2024. január 9-én találkozást szerveztek Ózd Város Polgármesterével a 2024. évi célkitűzéseik ismertetésére. Janiczak Dávid polgármester úr a tervekkel egyetértett és felvállalta azok támogatását is.
A munkák anyagi fedezetét Ózd Város turisztikai projektje keretében elnyert TOP+ EU pályázat biztosítja. A kéménytorzó megépítésére alkalmasnak bizonyultak az Ózdi Ipari Park Kft. egykori ügyvezető igazgatója Földi Jenő által az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Körének adományozott, az acélműi kémények robbantásából származó, eredeti kéménytéglák. Az Ózdi Ipari Park jelenlegi igazgatója, Kovács Imre is támogatta a kohósi raktárban megőrzött kéménytéglák újra hasznosítását, ezért 2024 nyarán megkezdődhetett a kéménytorzó építése. A régmúlt kohászati eszközei és a jelen technikái keverednek az ózdi turisztikai projektben.
A régi gyárkémény talapzatára épített kéménytorzó szeptemberre elkészült, aminek belső részében alakították ki a lézernyalábokat ezzel megvalósult az ózdi lézerkémény.
Egy olyan projekt készült el, amely az idősebb korosztály mellett a fiatalokat, a helyieket és a máshonnan érkező vendégeket is igyekszik megszólítani. Ennek az összetett munkának a leglátványosabb eleme kétségkívül az a "lézerkémény" , amelyet az egykori kohászati kémény talapzatára építettek és a turisztikai szempontból is érdekes attrakció telepítése is megtörtént.
A Végtelenbe és tovább.. , ezzel a címmel invitálták a város lakóit a lézerkémény átadásra.
A kiskőrösi Kovács Tamás feltaláló által beüzemelt lézerfej 144 önálló és párhuzamosan világító lézernyalábból áll. A fejlesztés olyan különleges lézertechnológiát tartalmaz, mely Magyarországon, sőt Európában is egyedülálló.
A megépítésre tervezett fénykéménytől az ózdiak önérzetük javítását, a múlt emlékeinek ápolását és az idegenforgalom növekedését várják. Be akarják mutatni a gazdag ipartörténeti emlékeiket, ami bővülne Ózd Város új szimbólumával.
A Kohász téren felépült az új szimbólum népszerű turisztikai látványossággá vált, amely lehetőséget biztosít az Ózdra látogatóknak megtapasztalni a város gazdag ipari történelmét.
Az Őseink nyomában elnevezésű tanösvénnyel kiegészülve bekapcsolhatja Ózd Várost a Közép-Európai Vaskultúra Útja programba, de a helyiek számára is lehetőséget ad ipartörténeti megemlékezések, rendezvények, koszorúzások megtartására.
Érdemes lesz tehát 2024 év őszétől meglátogatni Ózd Város új ipartörténeti látványosságait, új szimbólumát. Az érdeklődők a lézerfénykéményt az őszi-téli időszakban minden nap este 19-21 óra közötti időszakban óránként15-15 percig láthatják.
Lézershow az átadási ünnepségen Lézerfénykémény
Bokor Sándor
az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre elnöke
Üzenet az űrbe
Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre
Feljegyzés
a 2024. február 12-én tartott megbeszélésről
A jelzett napon három ipari örökségvédőket érintő megbeszélésre került sor. 11 órától Bukovinszky Zsolt és Bokor Sándor találkoztak, majd 13 órától az ÓMÉK részéről Gyárfás Dobos Eszter és Farkas Péter Barnabás, míg az örökségvédők részéről Bakos Csaba, Dr. Grega Oszkár, Dobosy László és Bokor Sándor folytatták a megbeszélést.
14 órától az ÓMÉK Mizerák termében 18 fő jelenlétében került sor a februári találkozóra.
A tapasztalatok összegzése:
1. A 14 órai megbeszélésen megjelentek döntöttek arról, hogy a Megemlékezés napját a 34 évvel ezelőtti tragikus baleset napján, azaz 2024. március 3-án 10 órától a Gyári Temetőben tartják meg. Amennyiben az ÓVTV részt vesz a megemlékezésen és interjút kér, akkor Papp Imre fog nyilatkozni. A rendezvényt az Ózdinvest Kft-nek -habár nem kötelességünk -, de bejelentjük. Az ÓMÉK és az ipari örökségvédők a megemlékezésről a Facebook közösségi oldalon hírt jelentetnek meg.
2. A jelenlévők az Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia időpontját -az ÓMÉK Kft. vezetése kérésére – 2024. május 23-ra módosították. Felhatalmazták Bokor Sándort az előadók értesítésére és a megváltozott időpont elfogadásának megértésére és elfogadtatására. Ózd Város Önkormányzata az Olvasó Adorján termét a rendezvényre térítésmentesen biztosítja, az ÓMÉK szakemberei ellátják a szervezéssel járó műszaki-technikai feladatokat.
A tanácskozásnak két kiegészítő programja lesz.
Május 23-án 9 órától a Digitális Erőmű homlokzatán elhelyezett emléktábla koszorúzásával kezdődik a program. A szakmai előadások száma az elfogadott forgatókönyv alapján hét lesz.
Az előadások elhangzását követően 15 éves az Ózdi Ipari Örökségvédelmi Baráti Kör címmel fotó kiállításra kerül sor. A fotó kiállítás szervezője és felelőse: Dobosy László. Az ÓMÉK részéről Farkas Péter Barnabás, akik megrendezéssel kapcsolatos összes feladatokat elvégzik.
Az elkészült meghívó tervezetét véleményezést követően 30 példányban kell nyomdai úton előállítani. A meghívót postai küldeményként az ÓMÉK vállalja az előadóknak és VIP-es személyeknek eljuttatni, míg a meghívottak többségének –az anyagi kiadások csökkentése érdekében –a címlista alapján, elektronikus úton fogjuk megküldeni. Az elnök kérte a jelenlévőket a címlista frissítésére.
3. A 100 éves az Ózdi Olvasó Egylet jubileum alkalmából a Dobosy László által írt könyvet az ÓMÉK adja ki és a teljes elkészülte után rendeli meg az általuk szükségesnek ítélt példányszámban. Ehhez az ipari örökségvédők –igény szerint –segítséget nyújtanak.
4. A megbeszélés résztvevői örömmel nyugtázták Janiczak Dávid polgármester úr Facebookra kitett feljegyzését, ami az örökségvédők terveivel összhangban a Kohász téren fénykémény és az Őseink nyomában Tanösvény megépítésére vonatkozik és a várost érintő turisztikai program része. A Tanösvény kialakítására vonatkozó terveket eljuttatjuk az ezzel foglalkozó városi referens részére, hogy a kivitelezés során azt figyelembe vehessék. (T8-as tábla)
A TOP-os pályázat ad fedezetet a költségek biztosítására. A közbeszerzési eljárás megkezdődött. Minden tudásunkkal támogatjuk a tervek megvalósítását.
5. Az OMBKE Hírleveleiben az ózdi ipari örökségvédők munkájáról elmúlt két hónap alatt nyol cikk jelent meg. Az elnök felhívta a jelenlévők figyelmét a publikáció elolvasására és további cikkek írására.
6. Az ipartörténeti vetélkedő szervezése a Városi Könyvtár közreműködésével folyamatban van.
Egyebek:
. A megbeszélés résztvevői egyetértettek kitüntetési javaslatok kezdeményezésével és elkészítésével. (OMBKE Tiszteleti tag és Önkormányzati)
. A Gyújtó-soron elképzelt Street tárlat megvalósítására – a kirakatok ideiglenes kibérlése miatt – az önkormányzati választások befejezését követően térünk vissza.
. A 2024. nyarán – a XV. ÓIÖK-át követően – a megbeszélés helyszíne a Frank Hungária Kft. telephelye lesz. A jelenlévő Kőfalusi György úr szervezi a gyárlátogatást és a kihelyezett megbeszélés helyszínének a biztosítását.
. Az ülésen jelenlévő Lőw Gábor bejelentette az alelnöki tisztségéről való lemondását. Az Alapszabály szerint erre indoklás nélkül lehetősége van, így azt a tagság elfogadta.
. Bakos Csaba az OMBKE Vaskohászati Szakosztály Helyi Szervezetének elnöke tájékoztatást adott a Miniszterelnökséget vezető miniszter úrhoz benyújtott egyedi elbírálási kérelem helyzetéről.
. Az első megbeszélésbe bekapcsolódott az ÓMÉK Gazdaságvezetője is és tisztázásra került az ipari örökségvédők részére elkülönített 3,0 MFt. hozzáférési lehetősége.
. Szintén az 1. megbeszélésen az ÓMÉK Kft. ügyvezetője és egyben az Ózd Városi TV Főszerkesztője ígéretet tett arra, hogy kérésünknek megfelelően a kiemelt rendezvényekre biztosítja a helyi televízió megjelenését és a város lakosságának történő tudósítást.
. A 11 órakor kezdődött megbeszélésen elhangzott az, hogy az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre Alapszabályának módosítására a márciusi ülésen kerül sor, ahol a szervezetet javasoljuk az ÓMÉK egyik csoportjaként felvenni. Ezzel előzetesen az ÓMÉK Ügyvezetője és az egyesületünk Elnöke egyetértett.
. Dr. Grega Oszkár úr adományként elkészíttette az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre című bélyegzőt kör és téglalapos alakban is, valamint egy darab Kohász Hagyományőrzők Egyesület című pecsétnyomót, amit köszönettel átvettünk és hivatalos iratainkon a jövőben használni fogunk.
Ózd, 2024. március 01.
Bokor Sándor
Feljegyzés
a 2024. január15-én megtartott megbeszélésről
Helyszín: Hotel Ózd Jelen van: 20 fő, jelenléti ív szerint
Bokor Sándor beszámolt a 2024. január 9-én Polgármester úrral folytatott megbeszélés tapasztalatairól. A megbeszélésen elhangzott, hogy az Ózd Város 2024. évi költségvetésében az ipari örökségvédők számára 3,0 MFt. elkülönítésére került. A jelen lévő Kellóné Mezőtúri Márta önkormányzati képviselő tájékoztatást adott arról, hogy a 2024. január 15-én 10 órától megtartott Önkormányzati Képviselő-testület a 3,0 MFt-ot, az ipari örökségvédők 2024. évi terveinek megvalósítására elfogadta.
A város vezetése kiemelten kezeli az Őseink nyomában Tanösvény elkészítését, valamint az Olvasóval szemben lévő egykori ÓKÜ épület homlokzatán található Nagymengyi András által készített Vasmunkás dombormű felújítását. Mind a kettő része lesz az Ózd Város turisztikai program keretében elnyert 500,0 MFt-os TOP-os pályázat megvalósításának is.
Polgármester úr javasolta, hogy a XV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferenciát az Ózdi Napok Hétvölgy Fesztivál rendezvénysorozat első nyitó napjaként –az elmúlt évek hagyományai alapján -2024. május 24-én rendezzük meg.
3. sz. határozat: Az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Körének és az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Vaskohászati Szakosztály Helyi Szervezetének tagsága a XV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia megrendezési időpontját 2024. május 24-re fogadta el. A konferencia helyszíne: Ózdi Művelődési Intézmények Adorján Lajos terem.
. A megbeszélés résztvevői megkezdték a konferencia végleges napirendi pontjainak összeállítását. Dobosy László javasolta, hogy a napirendi pontok egyikét egy nem ózdi illetékességű szakember tartsa meg. Ehhez csatlakozva Dr. Nagy Péter kezdeményezte Valuch Tibor egyetemi tanár felkérését.
. Az első napirendet követően az ózdi ipari örökségvédők aktuális híreinek, eseményeinek az ismertetésére került sor.
. Bokor Sándor bejelentette, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter úrnak megküldték a Szent Borbála tér avatásához igényelt, egyedi elbírálást igénylő, támogatást kérő levelet. A támogató a 4,0 MFt. támogatást igénylő levelet befogadta, de hiánypótlásra szólított fel, aminek január 12-én eleget tettünk.
. Bejelentette továbbá, hogy az egyesület ismertebbé tétele érdekében megpályáztuk a Civil Díj 2024. évi címmel kiírt pályázatot, aminek a befogadására a NIOK-tól visszajelző köszönő levelet kaptunk.
. Dobosy László kérte a jelen lévő Farkas Péter Barnabás önkormányzati képviselőt, hogy -a 100 éves az Ózdi Olvasó Egylet programjainak egyeztetése, ezen belül az általa megírt kiadvány kiadásának részleteinek egyeztetésére - segítse elő az ÓMI vezetőivel egy találkozó létrehozását.
. Veres András az ipari örökségvédelem hazai irányításának, szervezeti hovatartozásának kérdéseivel foglalkozott, Válaszként Bokor Sándor elmondta, hogy mára az ipari örökségvédelem gazdátlanná vált, a szakmai csoportok elszigetelten vívják harcaikat az egykori értékek megmentéséért, emlékek megőrzéséért. Az Építési és Közlekedési Minisztériumon szervezetében van a műemlékvédelemért felelős helyettes államtitkár, de az ipari örökségvédelem közvetlenül nincs hatásköri feladataként megjelölve.
. Dr. Nagy Péter és Horváth Lajos az ÓKÜ volt Hivatalház épületének falán lévő Búza Barna dombormű romlására, a felújításának szükségességére hívta fel a figyelmet, amivel a jelenlévők egyetértettek és megfogalmazták kérésüket a jelenlévő három önkormányzati képviselő felé is, hogy vigyék tovább ezt a műemlék jellegű alkotás tovább romlásának megakadályozását.
. Hlavács István felajánlotta hasznosításra –könyv, vagy tabló formájában – a birtokában lévő gyári képeslapokat és fotókat, amelyek, egyediek és nagy értéket képviselnek. Hasznosításának lehetőségeire vissza fognak térni.
. Dobosy László felajánlotta az Ipartörténet emlékei a képző művészetben tárgyú kiadványát, valamint az Ózd vidéki bányászatról meglévő fotógyűjteményét további hasznosításra. Ez utóbbit megküldte Hubai Imre alelnöknek.
. Az ipartörténeti vetélkedő megrendezésére a Városi Könyvtár vállalkozott. Az összeálított vetélkedő kérdéseket eljuttattuk Dr. Alabán Péter történésznek, aki egyben a zsűri tagja is lesz.
. Az Őseink nyomában Tanösvény reklámtábláinak elkészítése érdekében egyeztető megbeszélés előkészítésére kerül sor a Betonx Kft-vel, amin Bokor Sándor és Hubai Imre vesznek részt.
. Hangonyi Gréta kérte a jelenlévőket a Kohász út karbantartási munkáiba való bekapcsolódásra, amiről a legközelebbi alkalommal fog részletesen beszélni.
A legközelebbi megbeszélés 2024. február 12-én lesz. A helyszín a Wellis Kft. kedvező visszajelzése esetén a 3600 Ózd, Dózsa György 54. sz. alatti telephelye, gyárlátogatással kiegészülve. A Kft. vezetésének halasztást kérése esetén a pontos helyszínt a februári meghívó fogja tartalmazni.
Ózd, 2024. február 06.
Bokor Sándor
Kapják: a megbeszélés résztvevői, tagság, meghívottak
OMBKE Vaskohászati Szakosztály Helyi Szervezete
Emlékeztető
- Készült a 2023. december 11-i megbeszélésről.
- Helyszín: Hotel Ózd kék terem
- Jelen vannak: 24 fő a jelenléti ív szerint
Az évzáró megbeszélésen elsőként Hubai Imre alelnök méltatta Szent Borbálát a bányászok, kohászok, építészek, tüzérek, tűzszerészek, harang és ágyúöntők védőszentjét, megemlékezett életéről.
Második napirendi pontban Lőw Gábor alelnök ismertette a 2023-ban végzett közös hagyományápoló, ipari örökségvédő tevékenységet, amelyet a jelenlévők elfogadtak és alkalmasnak tartottak az OMBKE Hírlapjában történő megjelentetés kezdeményezésére.
Harmadik napirendi pontban a 2024. évi rendezvények ütemezése és azok témái kerültek megbeszélésre. A tagság alábbi kiegészítéseket tette hozzá a tervekhez:
- Pappné Szalka Magdolna: A 100 éves Olvasó Székházáról Dobosy László által írt könyv további aktualizálását, frissítését javasolta, különös tekintettel a 2007-óta bekövetkezett cselekményekre.
- Többen kifejtették véleményüket, hogy támogatják az Önkormányzat vezetőjével történő találkozás kezdeményezését, a költségvetési tervezéséhez való hozzájárulásunkat. Néhányan úgy vélik, hogy kutya kötelessége az Önkormányzatnak az innovatív kezdeményezéseink támogatása.
- Papp Imre a református Egyház bevonását is kezdeményezné a Szent Borbála téri Emlékhely kialakításának támogatásához.
- Dobosy László felajánlotta a bányász fotógyűjteményét a fotókiállítás képanyagának összeállításához.
Egyebek:
- Bokor Sándor ösztönözte a tagokat az OMBKE Hírlevélbe szakmai jellegű cikkek írására.
- Dr. Grega Oszkár felajánlotta, hogy elkészítteti az egyesület új pecsétjét.
- Ismertetésre került Drótos László az LKM volt Vezérigazgatójának Ózd város számára felajánlott gyűjteménye, amelynek hasznosítására megkerestük a Digitális Erőmű Intézményvezetőjét.
- A Szervező Bizottság tagjai kézhez vették Demes Ferenc A3-as formátumú rajzait, amelyet a Szent Borbála téri emlékhely kialakításához készített. Egy példányt az Archinvest Kft. is megkapott.
- Az egyedi támogatási igény benyújtása érdekében a közeljövőben megbeszélésre kerül sor, amiről a tagságot az elnök tájékoztatni fogja.
A megbeszélés kötetlen hangulatú beszélgetéssel, kölyökpezsgő fogyasztásával zárult le.
Minden tagunknak kívánunk kellemes karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag boldog új évet!
kmf.
Jó szerencsét!
Bokor Sándor
Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör
OMBKE Helyi Szervezete
Emlékeztető
a 2023. november 13-án megtartott megbeszélésről
Jelenlévő létszám (külön jelenléti ív szerint) 19 fő.
Helyszín: Hotel Ózd kisterme
1. Demes Ferenc bemutatta a Szent Borbála emlékhely készítésének terveit. A megbeszélésen jelenlévő Nyalka Antal, az Archinvest üv. igazgatója vállalta az építőipari tervek műszaki elkészítését, a költségvetés összeállítását. A továbbiakban fogja tartani a kapcsolatot Demes Ferenccel, valamint a feladatok szervezését végző munkabizottsággal. Demes Ferenc az elkészített terveket a bizottságnak el fogja egy héten belül juttatni.
1. sz. Határozat: A jelenlévő 19 fő a Szent Borbála téren elhelyezésre kerülő emlékhely megvalósítására Szervező Bizottságot hozott létre, amelynek tagjai:
Horváth Lajos, Hubai Imre és Lőw Gábor.
2. Bokor Sándor beszámolt az aktuális pályázatokról, majd a jelenlévők felhatalmazták az Esély Egyenlőség Civil Központ által kiírt Keressük a megye legjobb 2023. évi rendezvényét című pályázat benyújtására. A jelenlévő Dr. Csúzda Gábor önkormányzati képviselő javaslatára a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez benyújtásra kerülő egyedi elbírálási kérelem megküldése előtt egyeztető megbeszélésre kerül sor.
3. A grémium döntött arról, hogy 2024.évben is megrendezésre kerül az Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia. Időpontját –tekintettel a tavaszi Önkormányzati választásokra, előreláthatóan –egyeztetéseket követően -2024. szeptember 27. napját célozzák meg. Bokor Sándor kérte a megjelenteket a napirendi pontok összeállításához javaslatok megfogalmazására, amihez a maga részéről az alábbi terveket fogalmazta meg:
1. Ott hagyni bűn, nem felhasználni hiba-útkeresés a szenes technológiákban, a szén helye a mi világunkban. Előadó: Riz Gábor miniszteri biztos
2. Egy betiltott dokumentumfilm és az ózdi munkáskolóniák múltja/jelene. Előadó: Dr. Alabán Péter történész. (Dr. Alabán Péter jelen volt a megbeszélésen és vállalja a felkérést. )
3. 100 éves az Ózdi Olvasó Egylet Székháza. Előadó: Pappné Szalka Magdolna (aki szintén jelen volt a megbeszélésen és a felkérést elvállalja)
A továbbiakban ötletelés szinten elhangzott még az előadások terveire: 40 éve épült meg a Salakfeldolgozómű, 160 éves a Borsodnádasdi Lemezgyár, Műszakváltás az Ózd térségi bányákban, bányatörténeti fényképek bemutatásával, 15 éves az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre.
További javaslatokat lehet megfogalmazni a végleges napirend összeállításához.
4. Az egyebek között megbeszélték a következőket:
- Jövőre lesz 15 éves az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör, ezért felkészülünk egy jubileumi fotókiállítás megrendezésére.
- Dobosy László aktualizálja az Ózdi Olvasó történetéről korábban elkészített -nagyon színvonalas -kiadványát és annak megjelentetését az örökségvédők – a szükséges egyeztetések után –támogatják és felmérik a további támogatási lehetőségeket is. Egy nyomdából kért előzetes árajánlat alapján a mai árakkal 1850 Ft/db+áfa lenne a díja az A/4-es 100 példányban készülő könyvnek.
- A jelenlévők megismerték Benkő Imre fotóművész Acél-mű Steel Art című könyvét, valamint beszéltek a közelmúltban a Fekete-fehér korlenyomatok című művészetét bemutató TV filmről.
- Felmerült egy újabb, korszerűbb honlap készítésének a megrendelése. A jelenlegiek –www.inheride.webnode.hu és a www.hetvolgy.ewk.hu csak 1 MB. tárhellyel rendelkezik.
- Egyetértettek abban, hogy az Acélműi csarnok lebontása ellen( akármikor is felmerül ez a téma) tiltakoznak. Egyelőre a facebookon és az azt követő szó-beszédet kacsa hírnek nyilvánították, amivel nem kell foglalkozni.
- Szó esett még egy 2024. évben megrendezésre tervezett ipartörténeti vetélkedő lebonyolításáról. Ennek érdekében ki kell dolgozni a részletes feladattervet, egyértelmű kérdéseket kell összeállítani, majd meg kell határozni a fő lebonyolítót, a résztvevők körét, a vetélkedő formáját (személyes, vagy internetes, vagy kombinált legyen), az időpontot, a helyszínt a költségeket. A jelenlévők próbaként részt vettek egy gyors, 13+1 kérdést tartalmazó helyszínen megtartott vetélkedőn, amelynek díjazására a következő Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör és Országos Magyar Bányászati Kohászati Egyesület Helyi Szervezetével közösen megtartásra kerülő találkozón kerül sor.
5. Az ütemezett napirendnek megfelelően sor került az Ózdi Ipari Örökségvédők baráti Köre új elnökének megválasztására.
Dr. Grega Oszkár előzetesen – részletes indoklással - a tagoknak levelet írt, amiben javasolta Bokor Sándor megválasztását.
2. sz. határozat: Az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör és az OMBKE Helyi Szervezetének jelenlévő tagjai egyhangúan megválasztották Bokor Sándort elnöknek. Az elnök időleges távollétei miatt a jelenlévők két alelnököt is választottak Hubai Imre és Lőw Gábor személyében.
A következő találkozó időpontja: 2023. december 11. 14 óra
Helyszín: Hotel Ózd, Kék terem.
Ózd, 2023. november 21.
Jó szerencsét!
Bokor Sándor
XIV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia
Feljegyzés a 2023. október 24-i megbeszélésről:
Az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre és az OMBKE Helyi Szervezete 2023. október 24-én tartotta meg a soron következő megbeszélését a Gyártörténeti Múzeumban.
Jelen voltak: Bakos Csaba, Dr. Grega Oszkár, Dr. Csuzda Gábor, Tóth József, Dr. Csobod László, Horváth Lajos, Filep Gyula, Lőw Gábor, Demes Ferenc, Dobosy László, Szrogh Lajos, Póczos József, Schlögl Zoltánné, Becza János, Vass Tibor, Bokor Sándor
A megbeszélésen az IÖBK elnökének megválasztási napirendjét – Hubai Imre Covidos megbetegedése miatt - a következő találkozás időpontjára halasztották el.
Bemutatásra került a Kohász Hagyományőrzők Egyesület, mint jogi személy, amit a Miskolci Törvényszék 2023. július 1-jétől jogerős határozatával új szervezetként nyilvántartásba vett.
Demes Ferenc művész bemutatta a Szent Borbála szobor, vagy emlékhely elkészítésére készített terveit. A jelenlévők bizalmat szavaztak a művésznek a tervek végleges elkészítésére.
Lőw Gábor javaslatot tett egy bizottság létrehozására, aki a továbbiakban a szakmai ügyeket intézi és kialakítja az emlékhely elkészítésének feltétel rendszerét. A bizottság tagjainak kiválasztására a terv véglegesítése után kerül sor. Felmerült a kivitelezés költségigénye és a forrás megszerzésének a kérdése is. Dr. Csuzda Gábor a 2024. évi önkormányzati képviselői keretének terhére ígéretet tett az elképzelés megvalósításának támogatására. A költségek egy részét a NEA pályázati támogatásából törekszünk megszerezni. Megállapodás született abban is, hogy a tervek építészeti kivitelezéséhez szakértő vállalkozásokat, támogatókat kell keresni.
Bokor Sándor tájékoztatást tartott az érvényben lévő pályázati lehetőségekről. A megbeszélésen jelenlévő Schlögl Zoltánné az Ózdi Nyugdíjas Klub elnöke ismertette a Választmány véleményét, ami az, hogy nem járulnak hozzá a szervezetünkkel közös pályázat benyújtására, önállóan, kirándulás szervezésére kívánnak pályázni. Tekintettel arra, hogy az új Egyesület ( Kohász Hagyományőrzők Egyesület) még nem rendelkezik pénzügyi beszámolóval, ezért nem pályázhat, új lehetőséget kellett keresni. Ennek egyik módja a Miniszterelnökséget vezető miniszter egyedi elbírálásának a megkérése lenne, amit a grémium elvetett azért, mert Dr. Grega Oszkár felajánlotta az általa alapított Műszaki Értelmiségért és Alkalmazott Kutatásért Alapítványt pályázóként. Az Alapítvány megfelel a kiírás feltételeinek és céljai összhangban vannak az Ipari Örökségvédő Baráti Kör terveivel. A jelenlévők köszönettel fogadták a javaslatot és az megegyeztek abban, hogy a szakmai rész elkészítése érdekében együttműködnek.
A jelenlévők elfogadták a másik pályázat benyújtását az Emberiség Erejével Európai forrással rendelkező Alapítványhoz, amelyet projektoros kivetítőn megismertek.
A következő időszak terveinek megvalósításához közös akarat és összefogás lesz szükséges, amelyek –a teljesség felsorolása nélkül – az alábbiak lehetnek, amit a minden napi élet módosíthat:
o XV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia megrendezése 2024-ben,
o XVIII. Ózdi hagyományápoló szakestély szervezése,
o Üstkemence robbanás 34. évfordulóján az áldozatokra emlékezés,
o ózdi temetőkben az egykori kitűnő szakemberek sírjainak felkutatása és a jubileumok esetén a megemlékezés koszorújának elhelyezése,
o Ózd régi szimbólumának, az acélműi kémények fénykémény létesítésével történő felidézése,
o Szent Borbála szobor, vagy emlékhely kialakítása és ünnepélyes felavatása,
o Ózdi Kohász Emlékfal kialakítás,
o az egykori Béke szálló falán lévő Búza Barna szobrász alkotásának a kohász család szobor sorsának rendezése,
o Az Európai Vaskultúra Útjába Ózd város bekapcsolása a Kohász téren egy Elődeink nyomában Tanösvény kialakításával,
o Kiadványok készítése, frissítése a nyomtatáshoz szükséges költségek rendelkezésre állása esetén: Európai Vaskultúra Útja Ózdon és környékén a bányászat és kohászat emlékeinek feltárásával, a Finomhengermű képekben és a 175 éves az ózdi kohászat kiadvány elkészítése.
A megbeszélésen résztvevők megállapodtak abban, hogy legközelebb november 13-án 14 órakor találkoznak.
Ózd, 2023. november 09.
BS
Az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti köre 2023. szeptember 15-én XIV. alkalommal szervezte meg az Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferenciát.
A szakmai előadások helyszínéül első alkalommal a World Gold Winner díjjal kitüntetett ózdi Digitális Erőmű szolgált.
A gyári dudaszó, majd a Bányász Himnusz elhangzása után Dr. Grega Oszkár levezető elnök felkérte Riz Gábor országgyűlési képviselőt, miniszteri biztost a konferencia megnyitására.
Öt szakmai előadás hangzott el.
· A világ és benne a magyar vas és acélipar helyzete
Előadó: Dr. Móger Róbert kohómérnök, a Magyar Vas és Acélipari Egyesülés elnöke.
· Az Ózdi Acélmű Kft. zöld acél irányában végrehajtott fejlesztéseinek bemutatása. Előadó Póczos József ny.metallurgus üzemmérnök, az ÓAM Kft. projektvezetője.
· Megemlékezés Borbély Lajos gyárfejlesztő mérnökről halálának 100. évfordulóján.
Előadó: Liptai Péter kohómérnök, az OMBKE tiszteleti tagja.
· Ózdi munkáskolóniák-A korszerű örökség lehetőségei.
Előadó: Dr. Csontos Györgyi DLA építészmérnök, az Óbudai Egyetem docense.
· Az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület hagyományápoló tevékenysége.
Előadó: Dr. Hatala Pál kohómérnök, az OMBKE elnöke.
A Levezető elnök zárszavát követően a résztvevők elénekelték a Kohász Himnuszt, majd a Digitális Erőmű Vezénylőtermében Bojtos Zoltán Intézményvezető felkérte Bokor Sándort, az "Arcképek az ózdi kohászat történetéből" című könyv bemutatására. A könyv címe adta az ötletet egy Ózdi Kohászati Üzemek állandó tárlat megnyitására és bemutatására, ami a résztvevők tetszését elnyerte.
A kiállítás megtekintését követően uzsonnaebéd elfogyasztására került sor, amely után az érdeklődők részére lehetőség nyílott Magyarország jelenlegi egyetlen működő acélgyárának gyárlátogatás keretében történő megtekintésére.
A rendezvénysorozat zárásaként a Digitális Erőműben este megtartották a XVII. Ózdi hagyományápoló szakestélyt.
Bokor Sándor a könyv bemutatója során kihangsúlyozta:
"Az ipari örökség mára gazdátlanná vált, a szakmai csoportok elszigetelten vívják harcaikat az egykori értékek megmentéséért. Ózd és térségét ez a folyamat különösen súlyosan érinti. Ilyen körülmények között rendkívül nehéz eredményes munkát végezni. Az ipari örökség kulturális és egyben gazdasági erőforrás is. Fontos szerepe lehet a hanyatló, lepusztuló területek fellendítésében, a lakosság közérzetének javításában. Fontos a még megmaradt értékek megvédése, lebontásuk megakadályozása, idegenforgalmi célokra történő hasznosítása.
Úgy vélem, hogy Ózd város büszke lehet arra a civil szervezetére, amelyik szinte anyagi források nélkül, a város hiányos költségvetésének kímélésével, magán személyektől és vállalkozásoktól kapott támogatásokból tudott egy országos, mondhatni sikeres rendezvényt szervezni és Ózd város hírnevét pozitív értelemben is növelni."
Az egész napos rendezvényre az ország minden részéből érkeztek szakemberek, akik jó hírét vitték a városnak és megerősítették azt is, hogy 2023. szeptember 15-e sikertörténetként szerepel Ózd város életében.
Az ózdi Tv. adása -a XIV. Ózdi Ipari örökségvédelmi Konferenciáról- az alábbi linken tekinthető meg:
https://youtu.be/COGBp6f7SpU
Az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Vaskohászati Szakosztály ózdi csoportjának hírei
Szakcsoportunk ebben az évben harmadszor, 2023. február 20-án tartotta meg összejövetelét a Hotel Ózd különtermében.
A rendezvény, - amelyen 16 fő vett részt - a szokásostól eltérő volt, mert azt közösen szerveztük meg a 2009-ben alakult és azóta működő Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Körrel.
Tekintettel arra, hogy mind a két csoportnak a feladatai közé tartozik a bányász-kohász hagyományok ápolása, Ózd város és vonzáskörzetében az ipartörténeti örökségvédelem szolgálata, ezért a megbeszélésen elhatározás született arról, hogy az eddigieknél még szorosabbra fűzzük kapcsolatainkat, a rendszeres havi találkozóinkat a jövőben közösen tartjuk meg.
Az alábbi témák megtárgyalására került sor:
· A Megemlékezés napja
Első közös feladatunk a Megemlékezés napjának megszervezése. Ismeretes, hogy az Ózdi Kohászati Üzemek Acélmű Gyáregység üstkemencéjénél a magyar vaskohászat történetének legnagyobb katasztrófáját előidéző robbanás következett be, amely 13 ózdi munkás halálát okozta.
A két ózdi szervezet programjába építette a megemlékezést és minden évben vállalja, hogy a tragikus esemény méltó módon öröklődjön meg az utókor számára. Erkölcsi felelősségének érzi, hogy az ne kerüljön soha feledésbe.
A csendes megemlékezésre az ózdi gyári temetőben 2023. március 3-án 10 órakor kerül sor.
· Az OMBKE 2023. évi Küldöttgyűlés Ózdra kihelyezésének kezdeményezése
A két szervezet kezdeményezi az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Elnökénél, Dr. Hatala Pál úrnak egy felkérő levél megküldésével azt, hogy 2019 után 2023-ban ismét Ózdon tartsák meg az OMBKE éves küldöttgyűlését. A tervezett levél ismertetésre került, amelyet a jelenlévők elfogadtak.
Vállalták, hogy pozitív visszajelzés esetén egy Szervező Bizottság alakul az OMBKE küldöttgyűlésének hagyományokhoz méltó ózdi megrendezésére. A levél melléklete bemutatja a World Gold Winner díjjal kitüntetett, 2019-ben a világ legjobb épülete díjat nyert javasolt helyszínt.
· XIV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia szervezése
Az energiaválság miatt tapasztalt nehézségek ellenére a rendezvény részt vevői döntöttek arról, hogy 2023-ban is megrendezik a hagyományos Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferenciát. Időpontjaként 2023. szeptember 15-ét - a fűtési szezont még el nem érő dátumot - célozzák meg. A következő havi közös megbeszélésen tervezik meg a találkozó napirendi pontjait, majd kezdik meg az előadók felkérését.
· Egyebek
- Az egyebek között a rendezvény részt vevői összegezték a 2023. évi jubileumok címjegyzékét, mint pl.: 150 éves az Ózd-Borsodnádasdi kisvasút, 100 éve kezdték meg építeni az ózdi Olvasó épületét, 100 éves lett az ózdi kolóniák egy része, 100 éve hunyt el Borbély Lajos a zseniális fejlesztő kohómérnök, 50 éve adták át az Ózdi Kohászati Üzemekben a Folyamatos Acél Öntőművet és történt meg a Blokksori villamosítás.
- Tájékoztató hangzott el az ózdi Polgármesterrel február 16-án folytatott megbeszélésről, amelyen egyeztetésekre került sor a 2023. évi kiemelt rendezvényekről.
- Felmerült az ózdi Wellis cég gyárlátogatásának kezdeményezése. A kapcsolat felvételéről a márciusi megbeszélésen számolunk be.
- Gratuláltunk Benyhe László tagtársunknak, az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör betegség miatt lemondott volt elnökének, aki a Kultúra napja alkalmából a "Művelődésért" kitüntetésben részesült.
- Bemutatásra került az "Arcképek az ózdi kohászat történetéből" c. kiadvány tervezete, amit a szerző hamarosan meg fog küldeni az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület részére is.
- Ismertetve lett a www.inheride.webnode új honlap, amely az ózdi ipari örökségvédők fontosabb híreit, eseményeit tartalmazza.
- Dobosy László fotóművész tagtársunk felajánlotta az ózdi ipari örökségvédelem terén készített fotóit a honlap képgalériájában történő feltöltésre.
A link megnyitható itt: https://1drv.ms/u/s!AtwJfH_ayRPxfvITBhAHezhX-i8?e=9HfC3c
- Felajánlotta, hogy a többezer gyári képet
tartalmazó fotós blogja belinkelésre kerülhet
az f) pontban írt honlapra.
A képek a blog jobboldali menüjében termelőegységenként rendezettek.
Elérhetősége: https://dobosyphoto.blogspot.com/ - A két szervezet tagjai átgondolják, hogy Ózdon milyen utcák átnevezését kezdeményezik az Önkormányzatnál az egykori neves, kiemelkedő szaktudású ózdi kohászok emlékét ily módon is megőrizve.
- A jelenlevők megfogalmazták azt is, hogy folyamatosan keresni kell a szükséges forrásokat, amelyek lehetővé teszik egy-egy rendezvény megrendezését. /pályázatok, szponzorációk, támogatások, önkormányzati költségvetés/
A közös rendezvény végén a tagjaink kérdéseket és véleményeket fogalmaztak meg az elhangzottakkal kapcsolatban, építő jellegű eszmecsere alakult ki.
Megállapítható, hogy a rendezvényünk szakmai szempontból rendkívül hasznos volt, mert erősödtek a közös céljaink megvalósítását elősegítő törekvéseink.
A közös összejövetelről az Ózd Városi Televízió felvételt készített.
Ózd, 2023. február 21.
Lejegyezte: Bokor Sándor
Fotók: Dobosy László
Tisztelt Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör tagjai, tisztelt érdeklődők!
Az ózdi ipari örökségvédő baráti kör legközelebbi megbeszélését 2023. február 20-án 14 órától tartjuk a Hotel Ózd zöld termében.
Beszámoló az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör 2022. évi munkájáról
A 2022. év elején még tapasztalt pandémia, az év IV. negyedévében megismert energiaválság és az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör elnökének hosszabb ideje kialakult, de türelemmel és tenni akarással viselt betegsége miatt az ipari örökségvédelem terén szerényebb eredményeket tudunk felmutatni.
A hátráló körülmények ellenére is az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör teljesítette az 1999-es alapításnál megfogalmazott alapvető célkitűzéseit, azaz a bányász és kohász hagyományok ápolását, amelyről az alábbiakban és a mellékletek csatolásával számolunk be:
1. Megemlékezés napja:
1990. március 3-án az
Ózdi Kohászati Üzemek Acélmű Gyáregység Üstkemence üzeménél a magyar
vaskohászat történetének legnagyobb katasztrófáját előidéző robbanás történt,
ami 13 ózdi munkás halálát okozta.
2022. március 3-án a
Megemlékezés napján, a tragédia 32. évfordulóján a gyászolókkal, az Ózdi
Önkormányzat, az Ózdi Acélművek Kft, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati
Egyesület helyi Vaskohászati csoportja, a pártok és az Ipari Örökségvédő Baráti
Kör képviselői csendes visszaemlékezéssel és koszorúzással rótták le
tiszteletüket az elhunyt 13 kohász emléke előtt. A megemlékezést az ipari
örökségvédő baráti kör szervezte. Néhány fotót csatolunk az 1. sz.
melléklettel.
2.
Emléktábla készíttetés:
Nyár folyamán megkezdtük
a XIII. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia szervezését. A VIII. számú
acélműi kéményalap helyére tervezett emléktábla elkészítését - a megtervezés és
engedélyeztetési eljárásokat követően - megrendeltük egy helyi vállalkozónál.
3.
Kohász tér közterület elnevezés:
Felélesztettük a baráti
kör tagjainak azon elképzelését, hogy Ózdon Kohász tér elnevezéssel egy
közteret nevezzenek el a kohász emlékek ápolása érdekében. A tervünk 2022.
szeptember 23-án megvalósult. A konferencia megkezdése előtt sor került a
Kohász tér felavatására, valamint az emléktábla leleplezésére is.
Az eseményt az 2.sz.
melléklettel és az azt kiegészítő képgalériával mutatjuk be.
4.
XIII. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia megszervezése:
2022. szeptember 23-án 10
órakor az Olvasó Adorján termében sor került a XIII. Ózdi Ipari Örökségvédelmi
Konferencia megrendezésére. Ebben az évben a bányászati emlékek domináltak,
amit két előadással és néhány bányász relikvia bemutatásával is szemléltettünk.
A konferenciáról minden évben,
így most is egy arról szóló fényképpel és az előadások vázlatával rendelkező
kiadványt készítettünk el, amit a részt vevők a regisztrációval megkaptak.
A konferenciáról szóló
írásos dokumentációt és annak képgalériáit a 3. sz. melléklettel
csatoljuk.
5.
Szakestély rendezése
2022. szeptember 30-án az
Ózdi Acélmű Kft. tulajdonában álló Hotel Ózd szállodában megrendeztük a XVI. ózdi
hagyományápoló szakestélyt.
6.
Kiadvány bemutatása:
2022. október 20-án az
Ózdi Olvasó Mizerák termében Bokor Sándor tagtársunk ismertette és bemutatta a
Honismereti pályázatra írt Ózd szimbóluma Az acélműi kéménysor című dolgozatát.
7.
Évzáró rendezvény:
2022. december 5-én tartottuk
meg az év utolsó rendezvényét a Hotel Ózd különtermében, ahol értékeltük a
mögöttünk álló évet és terveztük meg a 2023. évi feladatokat.
Melléklet: 2
db. szöveges rész és 4 db. képgaléria
Ózd, 2023. január 9.
Lejegyezte: Bokor Sándor
mr.arbustogmail.com
tel: 0630 8337387
Események
Kitüntették az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Körét
Rangos állami elismerésben részesült az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre! A Műemlékvédelmi Világnap alkalmából a belügyminiszter által adományozott Forster Gyula emlékéremmel tüntették ki az Ózdi Nyugdíjas Klub keretében működő ipari örökségvédő baráti kört, elismerve több éves eredményes tevékenységüket.
A műemlékvédelem területén kiemelkedő munkát végzők elismerésére alapított Forster Gyula díjat és emlékérmet pályázati javaslatok alapján szakmai kuratórium ítéli oda az arra érdemes egy civil szakembernek, illetve hat civil személynek, vagy szervezetnek.
Mint az indoklásból kitűnt az Ipari Örökségvédők Baráti Köre a kohász-bányász ipari örökség kutatása, védelme, hagyományok ápolása terén kifejtett munkájával, az évenként megrendezett, magas színvonalú ipari örökségvédelmi konferenciák szervezésével, valamint kiadványok megjelentetésével, a törzsgyár területén lévő tárgyi eszközök hasznosítására irányuló javaslatok kidolgozásával, társ-szervezetekkel történő együttműködéssel vívta ki a díjat odaítélő szakmai kuratórium tevékenységüket elismerő döntését.
2022. szeptember 23-án a baráti kör szervezésében megrendezésre került a XIII. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia.