Megemlékezés napja 2025. március 03.

MEGHÍVÓ

Kedves címzettek!

A 2025. január 20-án tartott megbeszélésünkön elfogadtuk a 2025. évi rendezvénytervünket.

Február hónapra üzemlátogatást ütemeztünk.

Ennek alapján 2025. február 17-én, hétfőn délelőtt találkozzunk 8 óra 45-kor az Autóbusz Állomásnál található Ózdi Ipari Park beléptető kapuja előtt.

Fürjes Pál úr, a SPAL Kft. tulajdonosa fogad bennünket és mutatja be számunkra a céget.

Az üzemlátogatást követően –csakúgy, mint azt a Frank Hungáriai látogatásunkon tettük –néhány friss információt is meg szeretnék osztani a megjelentekkel.

Várjuk az érdeklődőket.

Jó szerencsét!

Bokor Sándor

Ózd, 2025. február 10.

M E G H Í V Ó

Az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Vaskohászati Szakosztály Helyi Szervezete, és a Kohász Hagyományőrzők Egyesület

következő megbeszélését

2025. január 20-án rendezi meg.

Helyszín: Hotel Ózd Kék szalon

Időpont:14 óra

Napirendi pontok:

  • 2025. évi eseménynaptár és rendezvényterv
  • A március 3-i Megemlékezés napja szervezése
  • XVI. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia rendezésének előkészítése
  • Egyebek, bejelentések.

A megbeszélésre tisztelettel várjuk tagjainkat és a tevékenységeinkkel szimpatizáló érdeklődőket.

Jó szerencsét!

Bokor Sándor

Ózd, 2025. január 13.

Beszámoló a 2024-ben végzett munkáról

2024. évi eredmények: Próbálom kronológilag értékelni az eseményeket:

2024. évi munkánk kötelező eleme volt a Megemlékezés napja megszervezése március 3-án a Gyári temetőben,

a Nagymengyi András Vasmunkás alkotás felújítása,

a XV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia megrendezése, és az előző évről összeállított összefoglaló kiadvány közreadása,

a 15 éves Ózdi Ipari Örökségvédelmi Baráti Kör végzett munkájának kiadványban történő bemutatása, valamint az erről szóló fotókiállítás F. Dobosy László művész anyagaival.

Magam részéről örülök annak, hogy kezdeményezésünkre Dr. Grega Oszkár megkapta a PRO URBE ÓZD kitüntetést, megemlékeztünk a kerek születésnapos kollégáinkról, elfogadtátok az örökös tiszteleti tag kezdeményezést, és három tagtársunknak Díszoklevél kitüntetést adhattunk át.

Ne vegyétek dicsekvésnek, de megemlítem azt is, hogy az ózdi Lajos Árpád Honismereti Kör az ez évi pályázati kiírása szerint I. díjjal jutalmazta a 15 éves az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre című könyvünket és december 11-én pedig Miskolcon átvehettem a 48. Istvánffy Gyula Honismereti Gyűjtőpályázaton az arany minősítést.

A nyári szünet után ősszel újabb egész városra kiható kezdeményezéssel sikerrel próbálkoztunk egy hagyományteremtéssel és

megrendeztük az I. Ózdi Szalamandert, amit ezúton is köszönök a szervezést segítő Dr. Grega Oszkárnak és Gál Rajmandnak. Ez az esemény, csakúgy, mint az esti XVIII. Ózdi Hagyományápoló Szakestély része volt az Ózdon első alkalommal megtartott Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozatnak, amiről a legutóbbi OMBKE Hírlevélben olvashattatok.

Szintén hagyományteremtési céllal részt vettünk a Frank Hungária Kft-nél gyárlátogatáson. Akik ott voltunk úgy hiszem pozitívnak értékelhetjük azt és jövőre más cégnél folytatjuk a gyárlátogatást

Bemutatkozásunk az ország-világ előtt megtörténhetett saját logónk elkészítésével és ugyanerről tábla csináltatásával is, Lett ebben az évben saját bélyegzőnk, kör és négyszögletes alakú - a FUROL Kft. jóvoltából - , elkészült a logó zászlónk, ami mind a konferencián, mind a Szalamanderen láttatott bennünket. És itt kell szólni a kommunikációról:

Polgármester úr felkarolta az ötleteinket, és az Önkormányzat –soha eddig nem tapasztalt módon -3,0 MFt-ot elkülönített a terveink megvalósítására az IÖBK részére.

(Nem tudtuk felhasználni a Szent Borbála téri Emlékhely felavatásának elmaradása, valamint a Selmecbányai tanulmányút elhalasztása miatt. Kezdeményeztük a maradvány 2025. évre történő átvitelét.)

PR tevékenységünk miden eddigit felülmúlt. 21 alkalommal szerepeltünk az OMBKE Hírlevélben, 8 cikk jelent meg tollunkból Írtunk a terveinkről, a Megemlékezés napjáról, Benyhe László elhunyt barátunkról nekrológot jelentettünk meg, ismertetést adtunk a XV. örökségvédelmi konferenciáról, a Pro Urbe díjról, a Frank Hungáriánál tett gyárlátogatásunkról, az I. Ózdi Szalamanderről és XVIII. Hagyományápoló Szakestélyről.

Több alkalommal szerepeltünk a Városi Televízió programjaiban, tevékenységeinkről a Vasmunkás alkotás felújítása, a kéménytorzó elkészítése és a lézerfénykémény átadása alkalmából a Facebook közösségi oldalon sok-sok megjegyzés jelent meg elsősorban az ózdi Polgármester bejegyzéseivel.

Úgy tűnik, hogy az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Körét országosan már megismerték, most már azon fáradozunk, hogy a nemzetközi vérkeringésbe is bekerüljünk. Ezért is van itt közöttünk Nagy Júlia ügyvezető az Innotime Hungary Kft-től, hogy segítsen bennünket a Vaskultúra útjára lépni.

Ebben az évben megalkottuk Alapszabályunkat is, van mihez jogilag is igazodni. És végül ne feledkezzünk meg arról, hogy a 100 éves Olvasó évfordulóra - kezdeményezésünkre - megjelent F. Dobosy László Emlékek az Ózdi Olvasó történetéből című könyve.

Érdemes megemlíteni az 2024. évben megtartott rendszeres megbeszéléseinket, a taglétszámunk önkéntes alapon történő emelkedését, a kommunikációs, PR tevékenységünk javulását, a programok szakmaiságát és érdeklődés előterébe helyezését, költségfelhasználásunk hatékonyságát, valamint a fiatalítás terén elért kezdetleges sikereket is.

Na és akkor említsük meg azokat a munkálkodásainkat is, amit nem koronázott meg a siker:

Nem nyert az első pályázatunk – mármint a Kohász Hagyományőrzők Egyesület – a Városi Civil alapból. (félreértés)

Nem vontak be bennünket a gépszobor kitelepítési tervekbe, utólag már csak tudomásul vehettük a történeteket. Azóta viszont kérik a segítségünket, mi írjuk a szobortörténelmet.

Kezdeményeztük Búza Barna Kohász család című szobrának megmentését. Fél siker. Levették a volt Béke szállóról, de ne tudjuk a további sorsát. Szerintetek hová lehetne elhelyezni?

Régi terveinket az Őseink nyomában" tanösvény kialakítását ebben az évben nem akceptálta a város. Itt jelzem, hogy a következő évben talán már lesz belőle valami. Hova telepítsük?

Nem sikerült a Szent Borbála téri emlékhely kialakítása, pedig nagyon akartuk, a támogatásra biztatásokat is kaptunk, de forráshiány" miatt az egyedi elbírálásra benyújtott pályázatunkat nem támogatták. Mi döntöttünk a szándék további fenntartásáról, de kérdés a hogyan tovább?

Az önkormányzati választást követően meg lehetett volna már rendezni az un. streetart állandó kiállítást a Gyújtó soron egykori kohászati képekkel, de a vitrineket az Ózdinvest valamiért nem akarja rendelkezésünkre bocsátani. Szép feladat lesz jövőre a városvezetés meggyőzése a rendezettebbnek tűnő városkép kialakításáról.

Az Olvasó 100 éves évfordulóját mindenki sajátságosan értékelje. Nekem voltak meglátásaim, amit eddig nem mondtam ki, de látszott, hogy a szervezők a kohászat közelében sem voltak az életük során.

Emlékszünk a Selmecbányai tanulmányút rendezésének a lelkesedéséről, amiből aztán ebben az évben –időjárási, egészségügyi és egyéb okok miatt nem lett semmi. Belecsapjunk jövőre?

Év végén mérleget kell vonni. Tegye mindenki magában a serpenyő egyik oldalára a sikereket, a másikra a kudarcokat és döntse el, hogy merre billen el a mérleg nyelve. Köszönettel venném, ha megosztanátok az eredményt velem is.

Ózd, 2024. december 16.

M E G H Í V Ó

Az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Vaskohászati Szakosztály Helyi Szervezete, és a Kohász Hagyományőrzők Egyesület

a 2024. évet záró megbeszélését

2024. december 16-án a HOTEL ÓZD Kék szalonban rendezi meg 14 órai kezdettel.

A napirendek terve:

1. A 2024. év értékelése

2. 2025. évi előtervek egyeztetése, eseménynaptár összeállítása.

3. Egyebek, bejelentések.

4. Kötetlen beszélgetés, poharazgatás

A megbeszélésre tisztelettel várjuk tagjainkat és a tevékenységeinkkel rokonszenvező érdeklődőket.

Jó szerencsét!

Bokor Sándor

Ózd, 2024. december 09.

Vidéki szervezeteink 2024. évi tervei

Egyesületünk ózdi szervezete 2024. január 15-én tartotta meg ez évi első megbeszélését.

A rendezvényük előtt egyeztetést folytattunk az Ózd Város Polgármesterével, aki az alábbi megjegyzést tette fel a Facebook közösségi lapra:

"Év eleji egyeztető megbeszélést tartottunk az Ipari Örökségvédők Baráti Körének és az OMBKE képviselőivel, Bokor Sándorral és Bakos Csabával, valamint Kellóné Mezőtúri Márta képviselőasszonnyal, Farkas Péter Barnabás képviselő úrral. Az évi program elég szerteágazó, felújítások, fejlesztések és rendezvények is az asztalra kerültek. A képviselő-testület jövőhéten tárgyalja a város költségvetését, melyben egy három millió Ft-os kerettel kívánom támogatni az örökségvédelmet, melyből a legtöbb ötlet, terv meg is valósítható."

A Képviseleti-testület a támogatást az ózdi ipari örökségvédők számára a 2024. évi városi költségvetésben megszavazta.

Az ózdi ipari örökségvédők tervei Ózd Város lakosságát is közvetlenül érintik, kihatnak a településfejlesztésre, az ipari örökségvédelemre, bányász-kohász hagyományok őrzésére.

Melyek azok a programok, amely az ózdi szervezet 2024. évi terveiben szerepelnek:

  • 2024. március 3-án a Megemlékezés napján csendes megemlékezést tartunk és koszorút helyezünk el a Gyári Temetőben az Ózdi Kohászati Üzemek Acélmű Gyáregység Üstkemence üzeménél a magyar vaskohászat történetének legnagyobb katasztrófáját előidéző és 13 ózdi munkás halálát okozó 34 éve történt baleset áldozatai obeliszkjénél.

  • 2024. első félévben Ózd Város lakossága körében ipartörténeti vetélkedőt rendezünk az Ózd és térsége bányász-kohász történelmi ismeretek gyarapítása érdekében.

  • Megkezdtük az Őseink nyomában ipartörténeti tanösvény elkészítését, amely része lehet Ózd turizmus fejlesztési programjának. Magyarországon a közvetlen ipartörténeti emlékekre összpontosított szabadtéri bemutató nagyon kevés van. Az egyesület egy állandó, mindenki számára elérhető tanösvényt tervez felépíteni időjárás álló hirdető táblákon elhelyezett írott és fotózott gyártörténeti dokumentációkkal.

  • Dobosy László az ipari örökségvédők tagja könyvet írt a 100 éves Ózdi Olvasó Egyletről, amelyet a városnak hasznosításra ajánlottunk fel.

  • Megkezdtük a XV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia programjainak előkészítését, amely része lesz a hagyományos Ózdi Napok keretében megrendezésre kerülő Hétvölgy Fesztiválnak.

A konferenciát kiegészítő programokkal - Ózd és térsége bányászata és 15 éves az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre fotókiállítás megnyitásával - törekszünk gazdagítani.

  • 2023-ban kezdeményeztük az ózdi katolikus templommal szemben fellelhető - addig név nélküli közterület - a bányászok, kohászok, tüzérek, építészek, tűzszerészek, ágyú és harangöntők védőszentjéről, Szent Borbáláról történő elnevezését. Kérésünket Ózd Város Önkormányzati Képviselő testülete elfogadta.

Az egyesület 2024. december 4-én Szent Borbála napján szeretné az új közteret egy emlékhely megépítésével ünnepélyesen felavatni és ezzel Ózdon tovább folytatni a bányász-kohász hagyományok ápolását, javítani Ózd város imázsát és a bányász- kohász közösséghez való tartozás érzésének fokozását. Ezen tervek megvalósításának tervezését, az anyagi erőforrások megteremtését pályázati úton, vállalkozók és ökomenikus egyházak adománygyűjtési célú megkeresését elkezdtük. A terv sikeres megvalósításában bízva, Borbála napon rendeznénk meg az I. Ózdi Szalamandert és a patinás 100 éves Olvasó Egylet épületében a XVIII. Ózdi Hagyományápoló Szakestélyt is.

Rövid, közép és hosszútávú terveink város vezetésével történő közös megvalósítása érdekében felajánlottuk az Országos Bányászati és Kohászati Egyesület Helyi Szervezetének és az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör tagjainak műszaki, alkotó képességét, immateriális javait a város imázsának további javítása érdekében.

Ózd, 2024.február 06.

Bokor Sándor Bakos Csaba

ÓIÖBK elnök OMBKE Helyi szervezet elnök

Recenzió

az "Arcképek az ózdi kohászat történetéből" c. könyvről

Az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör tagjaként egy megbeszélésen már évekkel ezelőtt halottam, hogy jó lenne az egykori ózdi kohászatban dolgozott kiemelkedő szaktudású egyének életrajzát megírni. Teltek az évek, de a felvetést nem követte tett, míg aztán 2022. év végén Bokor Sándor bejelentette: ő vállalkozik a korábbi ötlet felkarolására, sőt - mint mondta - már végzett kutató, gyűjtő munkákat e téren. Minthogy az ózdi Lajos Árpád Honismereti Kör pályázati kiírásaira minden évben már beadott a kohászattal összefüggő pályamunkákat, örültünk a vállalkozásnak, beszéltünk arról, hogy kik legyenek azok a személyek, akikkel a pályamunka foglalkozzon. Körülbelül 100 név merült fel. A nevekből a szerző 58 főt választott ki, akiknek a szakmai életét különböző forrásananyagok kutatásával és elemzésével megírta. A Munkájának tartalma ellenőrizhető, gazdag forrásanyagot sorolt fel. A források között kiemelt szerepet kapott az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Kohászat lapjainak archívuma, a Városi Könyvtárban őrzött egykori ózdi újságok - Ózdi Vasas, Ózdi Hírlap, Ózdi Közélet, Maholnap, az Észak-Magyarország napilap, a Borsodi Szemle, a Borsodi Műszaki és Gazdasági Élet, a Wikipédia. Merített a gyárról való feljegyzett személyes megbeszélések ránk maradt hagyatékából az ún. RIMA siratóból is. Az Arcok az ózdi kohászat történetéből. c. könyv első kiadása 2023. májusban jelent meg, ami rövid idő alatt elfogyott. A példányokat a könyvben szereplő személyek és hozzátartozói kapták meg térítésmentesen. A könyv az első kiadását követően ismertté vált, és egyre nőtt az igény a második kiadás nyomtatására, amelynek apropóját a 2024. szeptember 15-én, Ózdon megrendezett XIV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia adta. A szakmai előadásokat követően az ózdi Digitális Erőmű Vezérlőtermében Bojtos Zoltán a résztvevőknek bemutatta az "Arcképek az ózdi kohászat történetéből" című könyvet, majd Bokor Sándor szerző ismertette a megjelenés körülményeit.

A szerző bemutatja a könyvet

A bemutatott könyv Dolgozatában arra törekedett, hogy emléket állítson azoknak az ózdi vasgyár előd és utód vállalatoknál dolgozó kitűnő szakembereknek, akik hivatásuk szerint alkotó módon az ózdi kohászat fejlődését szolgálták.

Úgy gondolom, a dolgozatban szereplő személyek életútja nem csak szakmai területen tarthat érdeklődésre számot, és aki kézbe veszi a könyvet jó érzéssel olvashatja a kiválasztottaknak az ózdi kohászat érdekében kifejtett munkásságát, az emléküket felejthetetlenné tevő cselekedeteiket, megbecsülésre méltó szakmai munkájukat.

Meggyőződésem, hogy a kötetben szereplő személyek érdemesek arra, hogy ebben a formában is emlékeiket felidézzük, életpályájukat bemutassuk és ezen összeállítással is rangot és elismerést adjunk nagy elődjeinknek, akik hivatásuk szerint az ózdi kohászat fejlődését szolgálták a gyár megalapításától napjainkig.

A két kiadásban megjelent könyvnek több erényéről is szót ejthetek. Minden egyes személy életpályája mellett a szerző bemutatja a róluk készített fotókat is. Aki ismerte a képen szereplő személyeket, azonnal személyes kapcsolatot alakíthat ki velük, érzi a jelenlétüket, emlékek törnek fel. Kiemelkedő a mű jól felépített szerkezete, amely a szereplőket a RIMA-hoz való belépésük időszakától tünteti fel.

Kiváló szerkesztői elképzelés volt a könyvben szereplő személyek életrajzán túl, a személyekkel összefüggő kitüntetések, forrásmunkák, fontosabb életrajzi adatok tematikus képi és táblázatos összefoglalása, alkalmassá téve ezzel a kötetet forráskutatásra is.

A dolgozatban írt szakemberek nem mondhatók szakbarbároknak, hiszen többen közülük példamutató közösségi munkát végeztek, közvetlenül részt vettek a település fejlesztésében, tudományos életében, sportszervezetek –labdarúgás, úszás, turizmus –elnökségeiben.

Az ózdi kohászat kiemelkedő személyei közül szinte valamennyien tagjai voltak az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesületnek, sőt Borbély Lajos és Claus Alajos egy cikluson, míg Zorkóczy Samu és Dr. Quirin Leó háromszor megválasztott elnökként vezette a bányász-kohász legfelső szervezetet.

Az ipari örökségvédőkkel közösen én is azt vallom, hogy a múltunk ne menjen feledésbe, ezért vállalkoztam a könyv recenziójának a megírására. Abban bízom, hogy sokan jó érzéssel fogadják, ha hallhatnak az ózdi kohászat kiemelkedő szaktudású szakembereinek emlékéről és tapasztalják az utókor érdeklődő megbecsülését.

Biztos vagyok abban, hogy az Ózdi Acélművek Kft-nél most is vannak és lesznek a 179 éves hagyománnyal rendelkező ózdi kohászat sorsát, jövőjét és történetét befolyásolni tudó szakemberek.

Én, aki szereplője is vagyok, a könyvnek elmondhatom, hogy jól megírt, szabatos, olvasmányos és hiánypótló a mű. A szerző szándékai beváltak, mert ráirányította a figyelmet a kohász szakma értékeire, összehozta a hasonló gondolkodású embereket és nem hagyta feledni az ózdi kohászat dicső múltját befolyásoló szakembereket.

Célszerűnek tartom az "Arcképek az ózdi kohászat történetéből c. könyvet e-book formában is megjelentetni, valamint az interneti hozzáférést biztosítani azon érdeklődők számára, akiket a dolgozatban szereplő információk érdekelnek.

Ugyancsak javaslom a könyv címének apropóján szervezett Ózdi Kohászati Üzemek Emlékhely kiállítás megtekintését is, ami állandó tárlat formájában az ózdi Digitális Erőműben látogatható.

Csak gratulálni lehet a tiszteletre méltó elhatározást követő könyv megírásához, ami remek szellemi alkotás és helytörténeti forrásmunka lett.

Dr. Grega Oszkár

2024. 03.25.

Ipari Örökségvédők Baráti Köre

Meghívó

Kedves kollégák! Az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre következő megbeszélését 2024. március 25-én 14 órától tartjuk. Helyszín: ÓMÉK Olvasó Mizerák terem.

Napirend: 1. Alapszabály frissítése. Előadó: Hubai Ime

2. Múlt-jelen-jövő. Örökségi értékekre alapozott fejlesztések Ózdon. Előadó: Máté István d.t.

3. Szent Borbála tér avatással kapcsolatos új információk. Ea: Horváth Lajos

4. Egyebek: Bokor Sándor

Szeretettel várunk mindenkit.

Jó szerencsét!

Az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre és az OMBKE Ózdi Szervezete 2024. évi rendezvényterve 

 Megbeszélés Hotel Ózd 2024.01.15 Megbeszélés Hotel Ózd 2024.02.12 születésnapi köszöntő Ipartörténeti vetélkedő selejtezők és elődöntő 2024.02.28 internetes Megemlékezés napja Gyári temető 2024.03.03 Koszorúzás Nemzeti ünnep Petőfi tér 2024.03.15 Koszorúzás Megbeszélés Hotel Ózd 2024.04.15 Ipartörténeti Vetélkedő döntő Gyártörténeti Múzeum 2024.04.27 Támogatások esetén Megbeszélés Múzeum 2024.05.13 Megbeszélés Múzeum 2024.06.17 Európai Vaskultúra Útja Tanösvény átadása ?? Múzeum kert, vagy Október 23. tér, vagy Skanzen 2024.06.28 Önkormányzati támogatás esetén, születésnapi köszöntő Megbeszélés Múzeum 2024.07.15 Megbeszélés Múzeum 2024.08.12 Megbeszélés Múzeum 2024.09.16 születésnapi köszöntő Emléktábla koszorúzás Digitális Erőmű fal 2024.09.27 XV. ÓIÖv-i Konferencia megrendezés Adorján terem, vagy a Kaszinó Tükörterme 2024.09.27 A helyszín egyeztetés alatt Kiadvány az előző évi Konferenciáról Adorján terem 2024.09.27 Anyagi fedezet kb. 80, eFt. 15 éves az ÓIÖBK Adorján terem 2024.09.27 fotókiállítás XVIII. Ózdi Hagyományápoló Szakestély Olvasó, vagy a Kaszinó 2024.09.27 A helyszín egyeztetés alatt 110 éve nyílt meg a Farkaslyuki Bánya Farkaslyuk Gyürky Gyula tér 2024. 09.01. 2024.10.06 Bányásznapi koszorúzás Megbeszélés Hotel Ózd 2024.10.14 100 éves az Ózdi Olvasó Székháza könyvbemutató Színház terem 2024.10.19 Igazodva a városi rendezvényhez Megbeszélés Hotel Ózd 2024.11.18 Szent Borbála tér avatása Szent Borbála tér 2024.12.04 Feltételek teljesülése esetén. Szakestély? Ózdi Szalamander Ózd főutcái 2024.12.04 fáklyás felvonulás 2024. év zárása Hotel Ózd 2024.12.16 Vastaggal a kiemelt rendezvények terve A rendezvényterv változásának joga fenntartva A rendezvénytervet a 2023. december 11-én tartott megbeszélésen résztvevő 24 fő jóváhagyta.

ELNÖKVÁLASZTÁS

Az Ózdi Ipari Örökségvédelmi Baráti Kör 2023. november 13-án megtartott rendezvényén a jelenlévő tagok egyhangúan megválasztották Bokor Sándort elnöküknek.

Két fő alelnök megválasztására is sor került, akik: Hubai Imre és Lőw Gábor

További sikereket a csoportnak!

Hírek

Kohász Hagyományőrzők Egyesület

Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre

MEGHÍVÓ

A legutóbb megtartott megbeszélésünk szerint a következő találkozónk időpontja:

2023. november 13-án hétfőn 14 óra.

Helyszín: Hotel Ózd Zöld Szalon

(A Gyártörténeti Múzeum fűtetlen, hideg)

Témák:

  • Szent Borbála téri emlékhely kialakításának, terveinek bemutatása, (Demes Ferenc)

szervező bizottság tagjainak megválasztása

  • Pályázatok helyzete
  • XV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia szervezésének megkezdése
  • Hírek, információk, bejelentések
  • ÓIBK új elnökének megválasztása

Találkozzunk ismét minél többen!

Melléklet:

Emlékeztető a 10.24-i megbeszélésről

Jó szerencsét!

Bokor Sándor

Ózd, 2023. november 09.

Ózdi Kohászati Üzemek Emlékhely címmel nyílt állandó tárlat az Ózdi Digitális Erőműben.
Ózdi Kohászati Üzemek Emlékhely címmel nyílt állandó tárlat az Ózdi Digitális Erőműben.

XIV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia

Ózd, 2023. szeptember 15.


A BÁNYÁSZAT, A KOHÁSZAT ÉS AZ ACÉL KERÜLT A NAP KÖZÉPPONTJÁBA

TIZENNEGYEDIK ALKALOMMAL SZERVEZTÉK MEG AZ ÓZDI IPARI ÖRÖKSÉGVÉDELMI KONFERENCIÁT

A bányászat, a kohászat és az acél került a nap középpontjába

Tizennegyedik alkalommal szervezték meg az Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferenciát

Tizennegyedik alkalommal szervezték meg az Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferenciát. A szakmai előadásoknak ezúttal a Digitális Erőmű falai adtak otthont.

Fújással, vagyis az egykori gyári duda hangjával kezdődött az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre, valamint az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Vaskohászati Szakosztály Ózdi Szervezetének rendezvénye, vagyis a XIV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia a Digitális Erőműben. Elsőként Riz Gábor országgyűlési képviselő, miniszteri biztos köszöntötte a megjelenteket és beszélt a kohász szakma sokrétűségéről.

"Néha nehéz ózdinak lenni, de szép. Néha nehéz kohásznak lenni, de büszkeség. Néha nehéz ezt a szakmát ott tartani a társadalmi megbecsülés asztalán, de ott kell tartani, mert enélkül nincsen Magyarország, nincsen nehézipar és nincsen jövő. Sok mindent meg lehet venni a világpiacon, sok mindent el lehet érni a világpiacon, sok minden talán dömpingáron is

elérhető a világpiacon, de egy nemzet fundamentális iparágak nélkül, nehézipar nélkül nincs. Az ózdiak és dunaújvárosiak pedig letéteményesei ennek" - mondta Riz Gábor, országgyűlési képviselő, miniszteri biztos.

Az országgyűlési képviselő Gyár állott címmel egy rövid prezentációt is tartott. Majd sorra követték egymást a meghívott szakmai előadók a színpadon. A levezető elnök dr. Grega Oszkár okleveles kohómérnök, egyetemi tanár volt.

A világban a magyar vas és acélipar helyzetét dr. Móger Róbert a Magyar Vas és Acélipari Egyesülés elnöke vázolta fel a hallgatóságnak. Az okleveles kohómérnök igen átfogóan összegezte az acélipar helyzetét. Elmondta, hogy a háború és a covid miatt az elmúlt három évben igen nehezen lehetett csak acélt eladni, majd rátért a jelenre és a jövőre. Több mint a fele, majdnem hatvan százaléka mára a világ acél termelésének Kínához és a körülötte lévő országokhoz kapcsolódik.

Indonézia, Irán és felfutóban van Vietnám is. Ők a legnagyobb acéltermelők már Európa és a Nyugat, Nyugat-Európa, illetve az USA visszaszorul. Termelés tekintetében a világ összes acéltermelése 1,8 milliárd tonna napjainkban. Európa a 2000-es évek 200 millió tonnájáról a 2009-es pénzügyi válság után egy százhetven millió tonna acél termelésnek felelt meg. Az elmúlt időszakban, napjainkban ez százötven, százötvenöt millió tonna a termelés. Az import növekszik, a termelés pedig csökken" - fogalmazott dr. Móger Róbert, a Magyar Vas és Acélipari Egyesülés elnöke.

Az eseményen felszólalt dr. Hatala Pál is. Egyesületünk elnöke az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület hagyományápoló tevékenységéről tartott ppt- előadást.

Többek között elmondta: az 1767-ben akadémiai rangra.emelt Bergschule diákhagyományait, a régióban folyó bányászati-kohászati-erdészeti tevékenységhez tartozó szokásokat, a szolidaritást az Egyesület, mint meghatározó örökséget ápolva őrzi. Mint eredendő, máig ható szolidaritási alapelv került elsőként ismertetésre a TÁRSLÁDA intézménye. A Miskolci Egyetem és más egyetemek utód karainak egyesületi támogatása - a Balekhét megrendezésének, a valétálásnak, a Selmeci Szalamander napokon történő részvétel, a szakestélyek, a társegyetemi diákrendezvények részvételi díjának, konferenciákon részvételek, és még sorolhatnánk, támogatása.


Az Egyesület minden évben autóbuszt biztosít a miskolci bányász, kohász és más karok hallgatóinak a Szalamanderen való részvételhez. Az Akadémia professzorainak (Péch Antal, Faller Jenő, Farbaky István, Kerpely Antal) sírjait rendbe szedik és sírjánál évente koszorúkat helyeznek el az Egyesület tagjai, a Selmeci-örökös egyetemi karok diákjai, képviselői, mint ahogy a Selmeci Óvárban álló '48-as magyar Honvéd-szobornál évente koszorúkkal tisztelegnek, úgy a Selmeci Akadémia Erdészeti palotájának falán az OMBKE alapítását megörökítő emléktáblánál, ünnepi beszéd keretében szintén évente koszorúzunk, emlékezünk- mondta Dr. Hatala Pál..

Egyesületünk évente mintegy 120 – 140 szakmai konferenciát, rendezvényt, szakterületi megemlékezést tart, illetve támogat.

A bányászat és a kohászat örökségét ma 64 múzeumban és gyűjteményi helyen gondozza a szakmai emlékezet. Idén e tárgykörben rendezi a 4. országos konferenciát az Egyesület.

Az előadó záró gondolata volt: "Legyünk büszkék az elődeinkre, akik nem hagyták elaludni a

Selmeci lángot. Azért, hogy egyszer az utódaink büszkék legyenek miránk, ugyanezen okból!"

A délelőtt folyamán Póczos József, Liptai Péter és dr. Csontos Györgyi beszámolóját is meghallgathatták a résztvevők. Az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Körének régen dédelgetett vágya volt, hogy az egykori gyár kitűnő szakemberiről egy összeállítás készüljön, ami méltatja tevékenységüket. Bokor Sándor szakértők és tanácsadók segítségét kérte könyve megvalósításhoz. A kutatómunka eredményeként összeállt a kép.

"Ötvennyolc olyan ember szerepel benne, aki ténylegesen az ózdi gyár fejlődését elősegítette. Szeretném azt is megjegyezni, hogy ez a könyv nem lehet teljes. Nagyon sokan hiányoznak ebből a könyvből, és én bízom abban - mivel nagyon sok ezerre tekinthető azon kiváló szakembereknek a névjegyzéke, akik elősegítették a gyár működését-, hogy lesz majd valaki, aki utólagosan, utánam meg fogja írni a könyvnek a második részét. És akik kimaradtak most belőle, azok is fognak benne szerepelni" - nyilatkozta Bokor Sándor, a konferencia szervezője, az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Körének tagja.

A kötetekből egyébként a rendezvény résztvevőit is meglepték egy-egy tiszteletpéldánnyal. Ehhez szorosan kapcsolódott az a kiállítás, amely a könyv címét viseli, vagyis Arcképek az ózdi kohászat történetéből elnevezéssel, egy tárlat nyílt a Vezénylőhelyiség előtti térben, ahová a meghívottak nagy várakozással léptek be. A rendezvény szervezője, Bojtos Zoltán intézményvezető ötleteivel kiegészítve hozta létre a tárlatot, amely számos kohászati relikviát, emléket tartalmaz. Benkő Imre Pulitzer díjas fotóművész ötven darab képpel támogatta a kiállítást és Dobossy László helyi fotóművész is hozzájárult a sikerhez. A programok sorában gyárlátogatás is szerepelt az Ózdi Acélművek Kft.-ben és a hagyományok szerint Szakestéllyel zárult a nap.

(Forrás: https://www.ozd.hu)



EEmlékeztető

az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Vaskohászati Szakosztály ózdi szakcsoportja és az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Kör (továbbiakban ÓIÖBK)

2023. április 17-én tartott közös megbeszéléséről.

Helyszín: Ózd Szálló

Jelen vannak: Dr. Grega Oszkár, Póczos József, Dr. Csobod László, Kilaroglu János, Bakos Csaba, Bokor Sándor, Hubai Imre, Szrogh Lajos, Lőw Gábor, Dobosy László

A megbeszélés első részében tájékoztatások hangzottak el a legutóbbi találkozást követő tevékenységekről:

  • Az OMBKE helyi szakcsoportjáról és az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör munkájáról 3 alkalommal az ózdi TV-ben és 3-szor az OMBKE Kohászati lapjában, ill. a Hírlevélben jelent meg tájékoztatás.
  • Jól sikerült a 2023. március 3-án a Megemlékezés napja tiszteletadás a Gyári temetőben. (Az ÓZD Inveszt Kft-nek volt olyan észrevétele, hogy a rendezvényt 15 nappal korábban írásban nem jelentettük nekik be. No comment)
  • Döntés született arról, hogy 2024-ben március 15-én a Petőfi téren az ÓMBKE helyi szakcsoportja és az ÓIÖBK együtt fog koszorúzni.
  • Az ÓIÖBK. pályázott az Ózdi Önkormányzat Civil szervezeteknek kiírt pályázati felhívására. Döntés a Képviselőtestület április végi ülésén fog születni.
  • Az OMBKE 2023. márciusi Hírlevelének 14. számában olvasható, hogy 2023. szeptemberben Ózdon szakmai nap rendezvény lesz. Tisztázódott, hogy ez a XIV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencián az OMBKE. nagyobb arányú részt vételét eredményezheti.
  • Levél formájában javaslat készült az OMBKE. Történeti Bizottság számára bányászati/kohászati bemutatóhely díjazása cím elnyerésére, amelyben rangsorban az Ózdi Muzeális Gyűjtemény és Gyártörténeti Emlékparkot javasoltuk 1.-ként a díj elnyerésére.

A grémium ezt követően az alábbi döntéseket hozta:

  • A XIV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia időpontja –összhangban az OMBKE 2023. évi programjával -2023. szeptember 15. legyen.
  • Helyszíne: A legkedvezőbb támogatások ismeretében kerüljön meghatározásra. Az előzetes tárgyalások megkezdésére felhatalmazást kapott Kilaroglu János, Lőw Gábor és Bokor Sándor.( támogatásoktól, ill. a terembérleti díj nagyságától függhet)

A jelenlévők a XIV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia programjának tervezetét az alábbiak szerint javasolják meghatározni:

  • A világ és benne a magyar vaskohászat jelenlegi helyzete. (Felkért előadó: Dr. Móger Róbert a MVAE újonnan kinevezett elnöke)
  • Megemlékezés Borbély Lajos gyárfejlesztő halálának 100. évfordulójáról. Felkért előadó: Liptai Péter az OMBKE elnökségi tagja. A 2. napirendi pont keretében megemlékezés Dr. Kasza Gyula egykori ÓKÜ gazdasági igazgató születésének 100. évfordulójáról. Előadó: Zelena György középiskolai történelem tanár.
  • 2023. évi jubileumi évfordulók az ÓKÜ történetében. Előadó: Dr. Csobod László
  • Az ózdi kolóniák története, különös tekintettel az Ózd Velencei lakótelep építésének 100. évfordulójára. Előadó: Dr. Alabán Péter szociológus, történész
  • Az Ózdi Acélmű Kft. zöld acél irányában végrehajtott fejlesztéseinek bemutatása. Előadó Póczos József kohómérnök
  • Termék bemutató: Bemutatja a Wellis Kft. (Egyenlőre bizonytalan a visszajelzések hiánya miatt)
  • Arcképek az ózdi kohászat történetéből kiállítás megnyitása és megtekintése. A kiállítást megnyitja: Bojtos Zoltán a Digitális Erőmű ügyvezetője
  • Gyárlátogatás az Ózdi Acélmű Kft-ben
  • XVII. Ózdi Hagyományápoló Szakestély megrendezése.

A megbeszélés résztvevői a feladatokat egymás között elosztották, majd a rendezvényekhez szükséges költségek ( Konferencia, Kiállítás, Szakestély) finanszírozásáról értekeztek.

Egyebek:

  • A megbeszélésen bemutatásra került a Bokor Sándor által írt "Arcképek az ózdi kohászat történetéből." c. könyv, amelynek nyomdai megjelentetése és darabszáma az általa írásban is igényelt támogatásoktól függ. Szintén a támogatási források határozhatják meg a Kohász terem kialakítását, a könyvben írt kiváló szakemberekről készülő állandó kiállítás helyszínét, formáját. Ismertetésre kerültek azon vállalkozások, magánszemélyek, egyesületek, amelyek részére a hármas rendezvényre támogatást igénylő levelet küldtünk meg.
  • Lőw Gábor bejelentette, hogy elkészült az OAM Kft. tulajdonában álló "60 éves Ózd legimpozánsabb szállodája" című kiadvány, amelynek bemutatására 2023. június 10-11-én egy megemlékezés keretében kerül sor.

A megbeszélés végén a két helyi hagyományőrző csoportot érintő egyéb aktuális témák ismertetésére került sor.

A feljegyzés készítette: Bokor Sándor 2023. április 17-én.mlékeztető a 2023.04.17-i megbeszélésről


Emlékeztető

Készült az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör 2023. január 16-án tartott megbeszéléséről.

· Események a 2022. december 6-ai találkozás óta:

  • Elkészült a 2022. évi tevékenységről szóló beszámoló, amit az Országos Magyar Bányászati Kohászati Egyesületnek megküldtünk.
  • Sajnálattal vettük tudomásul Benyhe László tagtársunk tartós kórházi ápolását, ugyanakkor örülünk annak, hogy a Kultúra napja alkalmából a Művelődésért kitüntetést fogja 2023. február 19-én megkapni.
  • Elkészült a 2023. évi költségvetési terv, ami 250000 forintos igényt tartalmaz. Az igényt az OMBKE helyi csoportján keresztül Kilaroglu János továbbít.
  • Folyamatban van az ÓIÖBK saját honlapjának az elkészítése. Címe: inheride.webnode.hu Bemutatása a következő találkozón lesz.
  • 2023. évi tervek meghatározása.
  • A jelenlévők kinyílvánították azt a szándékukat, hogy az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör az Alapító Okiratban foglaltak alapján tovább folytatja tevékenységét, együttműködik az Országos Magyar Bányászati Kohászati Egyesület helyi csoportjával, a Lajos Árpád Honismereti Körrel, az Ózdi Nyugdíjas Klubbal és törekedni fog a fiatalabb korosztály bevonására.

· Feladatok:

  • Megemlékezés napjának megszervezése 2023. március 3-án 10 órára a Gyári temetőben. Az ÓIÖBK egy csokrot vásárol az obeliszkre és értesíti az Ózdi Önkormányzatot és a Városi Televíziót.
  • Új fotók gyűjtése és az ÓIÖBK életéről szóló kiállítási anyag bővítése a 2019-2023. év közötti fényképekkel.
  • XIV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia szervezésének megkezdése. Tervezett időpont: 2023.X.20. Az előadások tervének összeállítására -az átgondolások, ötletelések után -a következő megbeszélésen kerül sor.
  • Találkozó szervezése az ózdi Polgármesterrel. Részt vesz: Kiloraglu János és Bokor Sándor. (Témák: Az új elnök bemutatása, XIV. IÖK szervezése, FAM emléktábla és a Kohász-szobor körüli álapotok rendezésének javaslata.)
  • Felkészülés az ez évi kiemelt jubileumi évfordulók megemlékezésére. Ez lehet a konferencia egyik napirendi pontja is. (50 éve kezdte meg a termelést a FAM, 50 éve történt meg a Blokksor villamosítása, 100 éve kezdték építeni az Olvasót100 éve halt meg Borbély Lajos gyárfejlesztő a RIMA műszaki igazgatója

· Következő találkozó időpontja: 2023. február 20. Hétfő 14 óra. Helye: Hotel Ózd

Ózd, 2023. 01.17. BS

Dr. Bárczi László nekrológ

1926. április 21-én Ózdon látta meg a napvilágot. Az ózdi vasgyári iskolában kitűnő eredménnyel végezte el az elemi iskoláit. Kitanulta azasztalosmesterséget, majd famintakészítő szakmát szerzett.

14 évesen vállalt munkát az ózdi Vas és Acélgyárban, mint kifutó. Fiatalon - ahogy Ő fogalmazott -megjárta a hadak útját. Ausztriába került, ahol egy hegyi parasztgazdaságban cseléd és favágó volt. Ott tartózkodása alatt szinte tökéletesen megtanulta a német nyelvet. 

1946-ban hazatért és újra az ózdi gyárban folytatta munkáját, előbb hengerészként, majd kemence ellenőrként dolgozott. 1950-ben felvették a Budapesti Állami Műszaki Főiskola Vaskohászati Kar Ózdi Esti Tagozatára, ahol 1954-ben kohómérnöki oklevelet szerzett.

Iskolái elvégzése után az Ózdi Kohászati Üzemek Energetikai Osztályán dolgozott, majd a Tüzeléstechnikai csoportot, a Metallográfiai Laboratóriumot, 1959-től pedig a Minőségellenőrzési Főosztályt vezette.

1976-tól szervezési főmérnök, 1981-től vállalati Főtechnológus volt nyugdíjazásáig.

Szüntelenül tanult és dolgozott. Gazdaságmérnöki képesítést, majd a kohászati szaktudományokból műszaki doktori címet szerzett.

Nagy igényességgel látta el munkaköri feladatait, fáradtságot nem kímélve végezte irányító, szervező munkáját.

Együtt élt, dolgozott, lélegzett a gyárral, annak minden gondját magáénak érezte, részese volt a problémák megoldásának, a fellendülés sikereinek és a megújulásért, korszerűsítésért, a gyár végnapjaiban a megmaradásért vállalt erőfeszítéseknek. Munkájára a szorgalom, a lelkiismeretesség volt a jellemző, amelyekhez eredményekben is megmutatkozó vezetői készség párosult.

Felelős beosztásában határozott, céltudatos, következetes volt, megkövetelte a rendet, a fegyelmet, de a mindenkori beosztottjai és munkatársai készséges segítője, jó akaratú patrónusa volt.

Finom modorával, humorérzékével mindig megtalálta a megfelelő hangot, mindenkivel szót értett.

Munkatársai, beosztottjai szerették, tisztelték, becsülték, vezetése alatt igazi csapatmunka folyt.

Munkája során a minőségi reklamációk esetén képviselte a vállalati érdekeket.

A kohász hagyományok és a szülőváros ipari múltjának megőrzése végett 2009-ben alapítója és egyben elnöke is lett az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Körének, amely a mai napig is eredményesen működik. Felvállalta a bányász-kohász hagyományok ápolását, népszerűsítését, a még fellelhető ipari emlékek, tárgyak, épületek berendezések számbavételét, a térségben létrejött ipari társadalom szociológiai kutatását, értékeinek megőrzését. Célja volt bekerülni a nemzetközi kulturális turizmus áramlatába, büszkén vállalni a múltunkat, hagyományainkat. Következetesen szorgalmazta a Kisfaludi Stróbl Zsigmond által készített ózdi Kohász szobor restaurálását és újólagosan köztérre kihelyezését. Szívügyének tartotta az egykori kohászat területén megmaradt műemlék épületek, berendezések turisztikai célú hasznosítását. Kezdeményezője és kivitelezője is volt a bányász-kohász tanösvény felújításának, a Városi Múzeumban bélyegző hely kialakításának.

Elnöki ténykedéseinek is köszönhető, hogy Ózd város ipari örökségének védelme mára már mind a hazai kohászat szintjén, mind nemzetközileg is a figyelem középpontjába került és a közélet egyik fontos témájává vált.

Munkájáért több ízben magas állami és vállalati kitüntetéseket kapott.

Idős korában sem pihent, mindig gondolkodott és alkotott. A természettudományok, különösen a csillagászat érdekelte, de fogékony volt a művészetek iránt is. Művészi szinten rajzolt, festett, különleges technikával gobleneket hímzett. A német nyelvismeretét élete utolsó napjaiban is használta, főleg Heine műveinek olvasásával.

Nevét kitörölhetetlenül beírta az ózdi kohászat történelmébe, s az emberi szívekbe egyaránt.

2022. november 21-én elérkezett sorskönyve utolsó lapjához és november 30-án az ózdi Táblai temetőben kísértük utolsó útjára.

Emlékét megőrizve az ózdi kohászok nevében kívánunk neki örök nyugalmat és utolsó Jó szerencsét!

Bokor Sándor

Az ÓIBK. évzáró megbeszélése

Az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre 2022. december 5-én tartotta meg évzáró találkozóját. Az Ózd szállóban megtartott rendezvényen a résztvevők megerősítették a betegsége miatt lemondott Benyhe László elnök helyére megválasztott Kilaroglu Jánost az új tisztségében.

A megbeszélésen a megjelentek kinyilvánították egységes akaratukat a 2023. év főbb célkitűzéseinek meghatározásában, amelyeket 2023. január hónapban fognak elfogadni.

A tervek között szerepelnek:

  • emlékezés az acélműben 1990-ben bekövetkezett balesetben elhunytak 33. évfordulójára,
  • kapcsolat erősítés az OMBKE. helyi szervezetével,
  • az OMBKE bányász tagozat helyi szakembereinek bevonása az ÓIBK tevékenységébe,
  • az ÓIBK átlagéletkorának csökkentése, fiatalok bevonásával,
  • A XIV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia előkészítése, feladatok meghatározása, előadások , előadók , időpont, helyszín stb. megtervezése,
  • kiadvány készítése az ózdi kohászat kiemelkedő szaktudású személyeiről.

Az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör tagjainak

Áldott Karácsonyt és Békés Boldog Esztendőt kíván: Kilaroglu János

© 2022 INHERIDE. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el
Sütiket használunk, hogy biztosítsuk a weboldal megfelelő működését és biztonságát, valamint hogy a lehető legjobb felhasználói élményt kínáljuk Neked.

Haladó beállítások

Itt testreszabhatod a süti beállításokat. Engedélyezd vagy tiltsd le a következő kategóriákat, és mentsd el a módosításokat.